slide

Na poprvé něco jednoduššího, a to z Vikletic (startem bude jako i propříště náves) do Žatce. Nabízí se využití značené cyklotrasy. Tak vzhůru na cestu, nejdříve (světe div se) po silnici směr Žatec (nebo chcete-li Chomutov) až k hrázi Nechranické přehrady. Těsně před nájezdem na vlastní hráz (tuším že jsme na jižní straně, ale rozhodně na pravém břehu Ohře) se spouštíme dolů, k jejímu úpatí, pryč od svištících aut.

Těsně nad výtokem z přehrady překračujeme Ohři a pokračujeme po betonce až k přepadu u severního konce přehrady. Okamžitě za přepadem ostrá vpravo a hurá dolů po polňačce až dolů k řece. Přepad je při pohledu odspodu monstrózní, obzvláště po jarním tání tady bude úžasné divadlo.

I tak někomu vyschne v krku už nyní.

To už jsme v obci Vičice, najíždíme na kousek asfaltu a pádíme dál do Stranné. Tou projedeme a už opět na polňačce lehce nastoupáme nad řeku. Iluze Moravy je téměř dokonalá, vlnící se krajina, vinice, prostě pohůdka.

Však dost bylo kochání, jedeme dál. Dál už je cesta spíše pro potěchu ducha než týrání těla.

Vše se odehrává na polních cestách opepřených místními, vodou načechranými šotolinovými vložkami, žádné významné převýšení nedovolí plicím se zadýchat, jen občas tajíme dech nad výhledy, které Ohře nabízí.

Míjíme Stroupek a jsme už stále v těsném kontaktu s vodou. Ne vždycky je špatně, když voda „kvete“.

Projíždíme zahrádkářskou kolonií (vlevo chaty, vpravo voda) a už vidíme panorama Žatce.

To se hodí i malá sprška, která spláchne prach z cesty.

Cyklotrasa končí u prvního mostu přes Ohři, nicméně doporučujeme pokračovat dále po modré po levém břehu řeky, až k ocelovému mostu, který je vskutku pěknou technickou ukázkou.

No, a je čas na zpáteční cestu. Nabízí se 2 varianty, buď stejnou cestou ve svých stopách (trochu více stoupání) nebo po asfaltu po silnici č. 225 přes Libočany a Chbany do Vikletic. Celková délka je vyjížďky je 30 až 35 km podle zvolené trasy a dá se zvládnout za 2 až 3 hodinky, samozřejmě čisté jízdy. Občerstvení je možné pouze v Žatci v místních hospůdkách, tam je možno navštívit v rámci prohlídky města i historické centrum. Při zpáteční cestě po silnici je ve všech zmíněných obcích rovněž možnost zajít do hospůdky.


Obrazek1
Obrazek2
Obrazek3

 

Obrazek4
Obrazek5
Obrazek6

 

Obrazek7
Obrazek8
Obrazek9